Search
Close this search box.

 

Thomas Voland

Urodzony w Polsce, od wielu lat mieszka w Bangkoku. Grafiką i obróbką zdjęć amatorsko zajmował się od kiedy sięga pamięcią. Jego pierwszy komputer miał dołączony pakiet Corela, który później został zastąpiony dorzuconym do czasopisma Photo Impactem 3. Gdy wziął się za profesjonalny retusz, to i tak musiał wszystkiego uczyć się od zera. Zawsze chciał fotorealistycznie rysować, ale jego umiejętności malarskie i talent kończą się na narysowaniu prostokąta. Może nauczyłby się czegoś więcej, gdyby z prostokątów przeszedł na sześciany, ale on od razu próbował rysować twarze, bo tylko postacie go interesowały

Około 2008 roku prawie kupił swój pierwszy aparat. Prawie, bo tak długo analizował swój wybór, że skończyło się na przeglądaniu setek aukcji internetowych, przeczytaniu wszelkich dostępnych testów aparatów i… porzuceniu tematu.

W połowie 2009 roku kupił w końcu Nikona D60 (którego bardzo szybko zmienił na inny model), w 2010 zrobił pierwszą sesję, a w 2011 stwierdził, że to dużo lepsze niż fotorealistyczne rysunki. Uznał więc, że fashion i beauty to kierunek, w jakim powinien iść. Ostatecznie rzucił wszystko, żeby zająć się wyłącznie fotografią oraz rzeczami pokrewnymi – jedną z nich jest strona, na której jesteś. Kompletnie nic nie ciągnie go do fotografii architektury, ślubnej, motoryzacyjnej, macro, produktowej etc.

Jest autorem najpopularniejszego szkolenia z profesjonalnego retuszu, dostępnego w języku polskim. Wcześniej prowadził także warsztaty z fotografowania. Retuszował też na zlecenia, a pod koniec 2013 roku przeprowadził się do Azji (Bangkok) i mieszka tam do tej pory. Nie ma w planach ponownego zamieszkania w Polsce. 

W ostatnich latach zajmuje się także grafiką 3D, interesuje się sztuczną inteligencją (i tym jak się ona sprawdza w retuszu) i współprowadzi podcast technologiczny „Nadgryzieni„.

Wpisy biograficzne:

Początki fotografowania, nauka itd: link
Przeprowadzka do Bangkoku: link
Bangkok po 3 latach: link

Wywiady:

Podcast z grudnia 2019: NiezleAparaty.pl
Wywiad z maja 2017: Grafmag.pl
Podcast ze stycznia 2017: JasonHunt.pl
Wywiad ze stycznia 2015 :Maxmodels.pl
Wywiad z września 2014: Fotoblogia.pl
Wywiad ze stycznia 2014: Magazyn.fotopasja.org

 

3 odpowiedzi

 1. Unquestiobably ikagine that that yoou said. Your favourite
  reasson appeared to be at the web the simplest thing to
  be aware of. I sayy to you, I certainly get ired while people think about concerns that they
  plainly don’t recognize about. Yoou ontrolled to hit the nail
  upon the highest and also outlined out thhe whbole thing with no need side effect
  , other folks cann take a signal. Will probably bee again to get more.

  Thanks

  my website https://www.waste-ndc.pro/community/profile/tressa79906983/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *