Search
Close this search box.
Warsztaty fotograficzne - fotografowanie modelek

Warsztaty fotograficzne – kwiecień 2013

Tym razem będzie o zdjęciach zrobionych podczas warsztatów studyjnych z fotografowania modelek, które ostatnio organizowałem. Dużo czasu zajęło mi przygotowanie się do nich. Wahałem się, jaką formę im nadać, bo wiadomo, że jedni oczekują niskiej ceny, innym zależy, żeby wszystko było jak najbardziej pro. Na początku roku postanowiłem, że moje warsztaty będą odbywały się bez żadnych kompromisów – w bardzo małej (czteroosobowej) grupie, tak żeby każdy mógł fotografować po kolei, a nie wszyscy naraz, z udziałem moich najlepszych modelek, najlepszej wizażystki i w dużym studio. Uczestnicy spotkania przejechali setki kilometrów, żeby wziąć udział, więc chyba obrałem dobry kierunek :).

Najpierw był całkiem długi wykład teoretyczny o tym, jakie lampy do czego, jakie modyfikatory, czemu małe a nie duże, kiedy miękkie światło, a kiedy twardsze (np. jako kontry, hairlight itd.)… Było tego sporo, ale to bardzo istotne szczegóły. Po ich omówieniu przeszliśmy do tego, co najważniejsze – robienia zdjęć.

W pierwszej kolejności pokazywałem na Klaudii Danch (moje odkrycie 2010 roku), jak zazwyczaj robię beauty; na co zwracam uwagę, jak kadruję, czemu lampy ustawiam tak, a nie inaczej itd. Finalnie wyszło takie oto zdjęcie:

Warsztaty fotograficzne - fotografowanie modelek

Nikon D700 | Nikkor 135mm 2D DC | F/8 | 1/160 s | ISO 200

Wizażem zajęła się Karolina Zientek. Setup wyjściowy taki, jakiego używam do zdecydowanej większości fotografii – beauty dish 70 cm z gridem, parasolka do rozświetlenia oczu, światło na tło i kontra (jedna goła, do podkreślenia fryzury). Światła na tło nie musiało być – bez niego też było wystarczająco oświetlone, ale zbyt jednolicie, a tego nie lubię.

Warsztaty fotograficzne - fotografowanie modelek - schemat oświetlenia

Po przerwie i zdecydowanie zbyt wielu zamówionych pizzach przeszliśmy do fashionowej części. Pozowała Beata Maj (odkrycie roku 2012, ale zdarza mi się ją nazywać odkryciem dekady) – widzieliście ją już w dwóch moich wcześniejszych sesjach, m.in. tutaj.

Znowu zacząłem od teorii, żeby później pokazać wszystko w praktyce. Najpierw w ruch poszła Octa 180 cm, czyli modyfikator, którego użycie nie ma dla mnie żadnego sensu w fotografowaniu modelek. Jego zaletą jest to, że niemal nie da się nim zrobić zdjęcia źle. Wad jest więcej; przede wszystkim nie uzyska się takiego klimatu, jaki lubię mieć – wyraźne cienie, nierówno oświetlone tło, duże kontrasty… Po kilku testowych strzałach odsunąłem więc ją na bok i wziąłem to, co lubię.

Nie, nie beauty disha… Warunki były świetne, żeby wykorzystać go do oświetlenia całej sylwetki. Zazwyczaj jednak tak dobrze nie jest, więc chciałem pokazać, jak sobie radzić, gdy jest mało miejsca. Zamiast BD użyłem stripów, czyli wąskich, ale wysokich softboxów. Rozmiar 40 x 180 cm, bo takie akurat były w ISO100 Studio, gdzie odbywały się warsztaty. Jeden strip służył jako główne światło, drugi jako kontra. Ponieważ światło kontrowe wolę mieć ostre, to główna warstwa dyfuzyjna została zdjęta.

Warsztaty fotograficzne - fotografowanie modelek

Nikon D700 | Sigma 50mm 1,4 EX DG HSM | F/6,3 | 1/200 s | ISO 200

Dodatkowo blenda zasłaniała światło docierające do części tła. Po prostu chciałem mieć ten fragment zacieniony. Można by to miejsce przyciemnić podczas obróbki, ale po co, skoro da się załatwić sprawę od razu.

Warsztaty fotograficzne - fotografowanie modelek - schemat oświetlenia

Jak widać powstałe zdjęcia skonwertowałem do czerni i bieli. Akurat niedawno Google sprawił mi prezent w postaci pluginu Silver Efex Pro 2 i przy okazji dostałem również kilka innych (zmieniono sposób ich dystrybucji i osoby, które wcześniej miały jeden plugin z serii, otrzymywały wszystkie pozostałe. Przysługiwał też zwrot pieniędzy osobom, które wydały więcej kasy). Silver Efex Pro 2 to wtyczka do przerabiania zdjęć na BW; jest bardzo prosta w użyciu, ale posiada mnóstwo dodatkowych opcji, więc nadarzyła się świetna okazja do wykorzystania jej. Silver Efex Pro używałem już wcześniej, ale bardzo krótko i tylko w wersji testowej. Normalnie zdjęć czarno-białych nie robię, więc nie było mi to specjalnie potrzebne. Zresztą o tym pluginie i pozostałych z serii Nik Collection napiszę w specjalnie poświęconym temu tematowi wpisie (albo nawet w kilku).

Warsztaty fotograficzne - fotografowanie modelek

Nikon D700 | 85 mm | F/6,3 | 1/200 s | ISO 200

Warsztaty fotograficzne - fotografowanie modelek

Nikon D700 | 85 mm | F/6,3 | 1/200 s | ISO 200

Awaria dysku

Zdjęcia zapisywałem bezpośrednio na komputerze (był podpięty do monitora), żeby wszyscy od razu widzieli efekty. Fotografie są wtedy zgrywane z pominięciem karty pamięci. Niestety, dysk zaczął robić problemy i pewnie będzie do wyrzucenia. To już drugi w ciągu kilku miesięcy… Na początku wydawało się, że wszystkie fotografie przepadły. Na szczęście udało mi się odzyskać część z nich, zgrywając je pojedynczo na inny dysk. Pewnie zaciągnę do pomocy jeszcze jakieś oprogramowanie do odzyskiwania danych, żeby uratować  również pozostałe kadry.

Back upy robię co godzinę, ale podczas sesji nie miałem przy sobie dysku na kopie zapasowe. Dostałem nauczkę, żeby nawet wtedy zgrywać dane na bieżąco na inny dysk.

Podsumowanie

Wykonaliśmy jeszcze setup na tle ściany, pokazujący jak sobie radzić mając do dyspozycji tani i mobilny sprzęt, ale wtedy robiłem właściwie tylko zdjęcia testowe, które i tak muszę dopiero odzyskać. Poza tym Beata Maj wystąpiła jeszcze w innych stylizacjach, ale fotografowali je jedynie uczestnicy, więc póki co to tyle z moich zdjęć.

Udostępnij