Search
Close this search box.
Logitech Harmony

Sterowanie głosowe Logitech Harmony za pomocą skrótów Siri

Do najlepszych zakupów mojego życia od 5 lat zaliczam Logitech Harmony Hub i w końcu udało mi się sprawić, by za pomocą komend głosowych wypowiadanych do Siri, uruchamiał moje urządzenia audio/video i odpalał sceny z HomeKitu. Na HomeBridge wiecznie miałem z tym problemy. Teraz nie dość, że nie potrzebuję Homebridge, to wszystko po prostu działa.

Jak ktoś nie wie czym jest Logitech Harmony, to zacytuję sam siebie:

Nie wiem co ja bym bez tego zrobił. To pilot bezprzewodowy o ogromnych możliwościach konfiguracji, połączony z hubem (bazą), który rozsiewa podczerwień po całym pomieszczeniu. Natomiast pilot z hubem komunikuje się radiowo. Czyli bez potrzeby celowania w okolice urządzenia, klikam przycisk odpowiedzialny np. za oglądanie Netflixa i pilot wysyła polecenie do huba, a ten podczerwienią (bluetoothem także) robi całą serię zadań: włącza projektor, przełącza na odpowiednie HDMI, odpala system audio, włącza projektor, przygasza oświetlenie w pomieszczeniu itd. Normalnie musiałbym to wszystko zrobić ręcznie.

Oczywiście później całym tym sprzętem AV steruje się za pomocą tego samego pilota (zmiana głośności, poruszanie się po menu i wszystko inne). Cały czas radiowo, więc zadziała nawet jak będę miał ten pilot w kieszeni. Konfiguruje się różne sceny (oglądanie TV, słuchanie muzyki, granie na konsoli itd), maksymalnie może ich być 6 w przypadku mojego pilota (jest też inny, mający wbudowany ekran dotykowy).

Baza wspieranych urządzeń jest ogromna, w ostateczności można też skopiować komendy z innego pilota. Zrobiłem tak ze switchem HDMI i klimatyzatorem. Bardzo pozytywnie zaskoczył mnie czas działania na jednej baterii. Dopiero po 3 latach musiałem ją wymienić. Właściwie pilota w ogóle nie trzeba mieć, ani go używać. Możne być zastąpiony aplikacją na telefonie. Tylko że w czasie zanim wyciągnę telefon i coś na nim zrobię, to zwykłym pilotem wykonałbym tą samą czynność już 7 razy. Nie wyobrażam sobie takiego używania huba. Niestety Harmony nie wspiera natywnie HomeKitu, a przez Homebridge wiecznie miałem problemy [czytaj całość].

No właśnie – o ile użytkownicy Google i Alexy od dawna mają wsparcie, to Harmony do dzisiaj nie da się podpiąć pod HomeKit, chyba że za pośrednictwem strasznie dziurawego pluginu do Homebridge. W dodatku ostatnio Logitech wyłączył potrzebne API (aczkolwiek pod naporem krytyki zdecydowali się na jego przywrócenie).

Nowy sposób na głosowe wywoływanie aktywności Harmony + sceny HomeKit

Nie taki zupełnie nowy, bo od istnieje od czasu wprowadzenia skrótów Siri, ale dopiero teraz go wykorzystałem. Ta metoda nie wymaga żadnego dodatkowego sprzętu (nawet Raspberry Pi nie będzie potrzebne) i w moim przypadku daje dokładnie ten sam rezultat jaki uzyskiwałem mając Harmony w HomeKicie – możliwość włączenia wybranej aktywności w Harmony, za pomocą głosu. Więc mówię do zegarka np. „Watch TV”, by uruchomić całą kolejkę czynności i gotowe. Główna różnica w stosunku do Homebridge jest taka, że trzeba to skonfigurować przez Siri Shortcuts, a nie przez HomeKit. Przy czym skróty mogą w sobie zawierać sceny z HomeKitu, więc mi to rozwiązanie w zupełności wystarcza.

  Logitech Harmony

Konfiguracja była bardzo łatwa, ale jako że robiłem to pierwszy raz, to pierwszą aktywność dodawałem do Siri pewnie z 10 minut. To i tak szybko bo kiedyś całe godziny spędziłem przy Raspberry Pi (i to kilkukrotnie). Gdybym wcześniej wiedział, że za pomocą Siri Shortcuts jest to aż takie proste, to już od wydania tej aplikacji miałbym Harmony w ten sposób skonfigurowane. Jedyne co trzeba mieć poza samym Harmony Hubem, to darmowe konto w IFTTT, które i tak każdy już ma (albo w końcu założy, więc równie dobrze może to zrobić teraz).

Korzystałem z tego opisu: macstories.net. Co prawda on jest na przykładzie Sonosa, ale urządzenie nie ma żadnego znaczenia – po prostu wybiera się co jest potrzebne i tyle. Artykuł może się wydawać długi, ale same czynności, które trzeba wykonać, to jedynie niewielki fragment całego tekstu.

Natomiast właśnie pojawił się znacznie krótszy opis, odnoszący się konkretnie do Harmony:

Link do opisu: RoutineHub

Tam w podpunktach wymieniane jest co trzeba zrobić. Niestety w tej instrukcji nie ma żadnych zrzutów ekranu, ale przynajmniej widać, że faktycznie wystarczy wykonać tylko kilka kroków (tym bardziej, że autor stworzył akcję za nas – wystarczy ją pobrać i wkleić do niej informacje z IFTTT).

Zalety Harmony w Siri Shortcuts

Metoda ze Skrótami Siri sprawdza się lepiej niż zwykły pilot Harmony z jeszcze jednego powodu (poza wywoływaniem głosowym): można ustawić różne sceny następujące po sobie, w określonych odstępach czasowych, czego w aplikacji Logitecha aż tak zautomatyzować się nie da. Poza tym w natywnej aplikacji trzeba ręcznie ustawiać wszystkie światła, zamiast wskazać gotową scenę z HomeKitu. U mnie najpierw światła sufitowe przechodzą w jeden tryb, a gdy po 30 sekundach lampa w projektorze zaczyna wyświetlać obraz, to wkracza kolejna scena z HomeKitu, ponownie zmieniając jasność tych samych lamp. Gdy tylko dopadnę jakiś mechanizm zaciągający zasłony, to też ta sama komenda będzie mogła go uruchomić, podobnie jak wszystko inne co działa z HomeKitem.

Wady

Niestety uruchamianie aktywności Harmony ze skrótów Siri nie jest aż tak responsywne jak HomeKit, który z tego co pamiętam działał natychmiastowo nawet z Harmony. U mnie skrót do czasem zadziała prawie od razu, ale często potrzebuje do ok. 7 sekund. Ja mam projektor lampowy, który uruchamia się znacznie dłużej niż TV, bo aż 30 sekund plus kolejne kilka zanim obraz nabierze dobrej kolorystyki. Także te 7 sekund nie robi dużej różnicy i wypowiadam komendę do Siri zanim w ogóle siądę do oglądania. Natomiast jak ktoś będzie tak uruchamiał TV, siedząc już przed nim, to może się irytować nawet tymi kilkoma sekundami czekania.

Wszystko działa

I to by było na tyle – w końcu wszytko mi działa. Wcześniej na Homebridge już po kilku godzinach ujawniały się problemy (ale wiem, że u niektórych działa bez zarzutu). U mnie cały skrót jest póki co mało rozbudowany, bo ogarnia tylko Harmony + światła:

Niestety Harmony nie chce gadać z moją klimatyzacją. Niby komendy z oryginalnego pilota są skopiowane, ale nie działają. Szkoda, bo z innym klimatyzatorem, w poprzednim mieszkaniu, się porozumiewał, a w tutejszych temperaturach klimatyzację do filmów mam prawie zawsze włączoną. Kupię do tego celu osobny nadajnik podczerwieni, tylko jeszcze nie wiem jaki. Prawdopodobnie Broadlink RM mini 3 (który na pewno wymaga czegoś w rodzaju Raspberry Pi) lub Xiaomi IR Remote (którego aplikacja „matka” Xiaomi Mi Home wspiera skróty Siri, ale nie wiem, czy można je przypisać do tego co się zaprogramuje w nadajniku podczerwieni i wygląda na to, że sam będę musiał sam sprawdzić.

Udostępnij